بهبود سلامت روان

1398-07-14

سالم بودن از لحاظ روانی به چه معناست؟
سلامت روان قوی تنها عدم وجود مشکلات بهداشت روانی نیست. از نظر فکری و هیجانی سالم بودن چیزی بیشتر از نداشتن افسردگی، اضطراب یا سایر مسائل روانشناختی است. علاوه بر نداشتن بیماری روانی، سلامت روان به وجود ویژگی‌های مثبت اشاره دارد.
خصوصیات افرادی که دارای ذهنی سالم هستند:
- حس لذت دارند.
- رغبت برای زندگی کردن و توانایی خنده و لذت بردن دارند.
- توانایی مقابله با استرس و پرش از مشکلات دارند.
- فعالیت‌ها و روابط‌شان معنا و هدف دارند.
- انعطاف پذیری برای یادگیری مهارت‌های جدید و سازگاری با تغییر دارند.
- تعادل بین کار و سرگرمی، استراحت و فعالیت و… دارند.
- توانایی ایجاد و حفظ روابط دارند.
- اعتماد به نفس و عزت نفس بالا دارند.
این ویژگی‌های مثبت سلامت روانی و عاطفی به شما امکان می‌دهد که در زندگی  فعالیت‌های مولد، معنی‌دار و روابط  محکم داشته باشید. این ویژگی‌های مثبت هنگامی که با چالش‌های زندگی و استرس مواجه می‌شوید نیز، به شما کمک می‌کند.

⚪️ چگونه سلامت روان را ارتقا دهیم؟
هر کس می‌تواند از مشکلات روانی یا عاطفی رنج ببرد؛ و در طول عمر بیشتر ما به این رنج مبتلا خواهیم شد. چیزی در حدود یک نفر از هر پنج نفر دارای یک اختلال روانی قابل تشخیص است. با این حال، با وجود مشکلات شایع سلامت روانی، بسیاری از ما هیچ تلاشی برای بهبود وضعیت‌مان نداریم.
ما پیام‌های عاطفی را که به ما می‌گویند چیزی اشتباه است نادیده می‌گیریم و سعی می‌کنیم آن‌را با الکل، مواد مخدر یا رفتار خود تخریب گرانه برطرف کنیم. ما امیدواریم که وضعیت‍مان در نهایت به خودی خود بهبود یابد. یا به سادگی به خودمان می‌گوئیم” همینه که هستم!”
خبر خوب این است که شما مجبور نیستید این احساسات بد را تحمل کنید. شیوه‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای بهبود خلق و خوی خود، انعطاف پذیری بیشتر و لذت بردن از زندگی، آن‌ها را به کار گیرید. اما همان‌طور که برای ایجاد و حفظ سلامت جسمی نیاز به تلاش داریم، سلامت روان نیز بدون تلاش به دست نمی‌آید. ما باید این روز‌ها سخت‌تر کار کنیم تا سلامت روانی قوی داشته باشیم، به این دلیل که محرک‌های بسیاری وجود دارد که رفاه عاطفی ما را به خطر می‌اندازد.

ادامه دارد،.
با تقدیم سلام واحترام، نیکوفکر جوانه های 6

clockPNG
calender

45

بعد از ظهر

21:27

یکشنبه -04 شهریور ماه