حضرت زینب در کربلا

1399-12-09

کانال ارتباطی جوانه ها یک
 
حضرت زینب (س) که بود؟
 
زینب سلام الله علیها دختر امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها است.‌‌ معروف‌ ترین نام وی زینب است که در لغت، به معنای «درخت نیکو منظر» آمده و معنای دیگر آن «زین اب» یعنی «زینت پدر» است.
حضرت زینب سلام الله علیها دختر پرهیزگاری بودند که تمام خوبی ها را از پدر بزرگوارشان امیرالمومنین علیه السلام به ارث برده بودند.
هنگامی که حضرت زینب سلام الله علیها با پسر عموی خود عبدالله بن جعفر ازدواج کردند. دارای پنج فرزند شدند. نام فرزندان ایشان عبارتند از: علی، عون، عباسف محمّد، امّ کلثوم. که عون و محمّد در واقعه ی کربلا به شهادت رسیدند.
حضرت زینب سلام الله علیها در طول زندگی اشان سختی های بسیاری کشیدند.
حضرت زینب سلام الله علیها در تمام دوران زندگی شریفش به مستمندان وفقراء کمک می کردند. روزی فقیری از امام علی علیه السلام درخواست کمک کرد، امام علی علیه السلام به خانه رفت وبه حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: آیا غذایی در منزل داریم که به این فقیر بدهیم ، حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: چیزی جز کمی نان که آن هم سهم زینب سلام الله علیها است نداریم . در این هنگام حضرت زینب سلام الله علیه
 
کانال ارتباطی جوانه ها یک
حضرت زینب سلام الله علیها در تمام دوران زندگی شریفش به مستمندان وفقراء کمک می کردند. روزی فقیری از امام علی علیه السلام درخواست کمک کرد، امام علی علیه السلام به خانه رفت وبه حضرت زهرا سلام الله علیها فرمود: آیا غذایی در منزل داریم که به این فقیر بدهیم ، حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند: چیزی جز کمی نان که آن هم سهم زینب سلام الله علیها است نداریم . در این هنگام حضرت زینب سلام الله علیها به مادرش گفت : نان را به فقیر بدهید من گرسنگی را تحمل می کنم.
 
نقش حضرت زینب( س) در کربلا
 
در طول نهضت عاشورا، نقش فداکاری های‌ عظیم حضرت زینب سلام الله علیها ، بسیار بود. ایشان در واقعه ی عاشورا مصیبت از دست دادن عزیزترین کسانشان یعنی برادران، فرزندان و فرزندان برادر را متحمّل شدند.امّا او همه ی این مصیبت ها را تحمل نمودند.
روایت است که ایشان با دست خودشان لباس جنگ بر تن دو فرزندشان پوشاندند و هر دو را در رکاب حسین علیه السلام به شهادتگاه فرستادند. همچنین پس از شهادت فرزندان به سوگ آنان ننشستند؛ چرا که این دو قربانی را برای آن مرد بزرگ بسیار کوچک می دیدند و نگران آن بودند که با اشک او در دل امام حسین علیه السلام شرم یا اندوهی راه یابد.
زینب سلام الله علیها مراقبت کننده از امام ‌زین العابدین‌ علیه السلام و سرپرست کاروان اسیران اهل بیت بودند و پس از عاشورا و در سفر اسارت در کوفه و دمشق، خطابه ‌های آتشینی ایراد کردند و رمز بقای حماسه ی کربلا و بیداری مردم گشتند. پس از بازگشت به مدینه نیز در مجالس ذکری که برای شهدای کربلا داشتند، به سخنوری و افشاگری می ‌پرداختند.
 
داستان کودکانه نامگذاری حضرت زینب (س)
 
صداهای دلنشینی در این روزها از خانه امام علی علیه السلام و فاطمه زهرا سلام الله علیها به گوش می رسد که حکایت از خبرهای خوشی دارد؛ خانه ی امیرالمومنین علیه السلام رنگ و بوی دیگری به خود گرفته بود، رحمت الهی بیش از همیشه بر این خانه سرازیر شده، صدای نوزادی فضا را پر کرده است، آری خداوند به علی و فاطمه دختر داده .
نامی باید برای این دختر بچّه، انتخاب شود که برازنده ی او باشد، حضرت فاطمه سلام الله علیها به امام علی علیه السلام گفتند: برای این کودک نامی انتخاب کنید.
امّا امام علی علیه السلام به احترام رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم اقدامی نکردند و کار را به پیامبر خدا واگذار کردند. رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم مسافرت هستند، خبر تولّد دختر را هنگام بازگشت از سفر دریافتند و نامگذاری را به خداوند متعال واگذار کردند و فرمودند: درست است که فرزندان دخترم (فاطمه)، فرزندان من هستند، امّا نام این کودک را باید خدا انتخاب کند.
حضرت جبرئیل نازل شدند و سلام خداوند را به پیامبر رساندند و گفتند خداوند متعال می فرماید: «نام این دختر را زینب بگذارید که این نام را در لوح محفوظ نوشته‌ ام. »
آن گاه رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم زینب را گرفت و بوسید و فرمود: توصیه می کنم که همه این دختر را احترام کنند، که او مانند خدیجه ی کبری است.
 
 
قاسمی هاشمی معاونت پرورشی جوانه ها 1

clockPNG
calender

00

بعد از ظهر

15:54

یکشنبه -29 فروردین ماه